Půjčovna lodí SAMBA

Informace pro vodáky, kteří se o Půjčovně lodí SAMBA chtějí dovědět více...

Chci OBJEDNAT lodě:

Objednat lodě na Sázavu

Objednat lodě na Otavu

Objednat lodě na Lužnici

Objednat lodě na Ohři

Objednat lodě na Moravu

raft Colorado 450

Nafukovací raft

Půjčovna lodí SAMBA půjčuje nafukovací rafty Colorado od firmy Gumotex. Rafty máme dvou velikostí, menší raft pro 4 osoby - Colorado 360 a nebo o sedačku delší raft pro 6 vodáků - Colorado 450. Měli jsme i několik raftů typu pulsar, ty jsou rovněž pro 6 vodáků a jsou ještě o něco monstróznější.

Raft typu pulsarDalo by se říci, že raft je těžkotonážní plavidlo, vejde se do něj spousta lidí, spousta vybavení a je velice stabilní. Proto si ho také čeští vodáci asi tolik oblíbili. Raft je ideální plavidlo například v případě, že jedete ve větší partě, kde je hodně dětí nebo vezete děti, které jsou ještě hodně malé. Také třeba, pokud vyrážíte na vodu se začátečníky a zatím si netroufnete na kánoi, přijde vám raft vhod. Při výběru lodi je však třeba počítat s tím, že raft je nafukovačka a tedy je oproti kánoi mnohem pomalejší. Je proto fajn plánovat si úseky spíše kratší, napádlovat třeba 25 km na voleji na raftu je už pořádný nášup.

Jak vypadá raft Colorado

Raft má dva velké borty po stranách, na kterých se sedí, aby vodáci mohli dobře pádlovat. Dále jsou tu vnitřní příčníky, ktere slouží především ke zpevnění lodi, ne na sezení. Kormidelník, nebo dva kormidelníci, sedí na zadní palubě šikmo k válci, aby se dokázali dobře vyhnout při řízení raftu.

Často si vodácí stěžují, že raft má vzadu díru a že jim do lodi poteče. Ta díra je tam ovšem naschvál, pokud totiž v peřejích naberete vodu, ona sama zadkem z lodi vyteče ven a vy ji nemusíte vylívat.

Technické parametry raftů Colorado

Raft Colorado na voděRaft Colorado 360 - pro 4 vodáky

Délka lodi: 3,60 m
Šířka lodi: 160 cm
Hmotnost lodi: 28,5 kg
Nostnost: max: 500 kg
Počet míst k sezení: 4 místa
Počet nafukovacích komor: 3 + 4
Velikost ve složeném stavu: 68 x 55 x 31 cm

Raft Colorado 450 - pro 6 vodáků

Délka lodi: 4,50 m
Šířka lodi: 160 cm
Hmotnost lodi: 37,5 kg
Nostnost: max: 600 kg
Počet míst k sezení: 6 míst
Počet nafukovacích komor: 3 + 5
Velikost ve složeném stavu: 68 x 55 x 31 cm

Stabilita a bezpečnost raftu

Jak bylo řečeno, raft je velmi stabilní plavidlo, je hodně široký a proto ho plně naložený není sranda překlopit. Nicméně věřte, že to také jde. Rádi bychom vodáky - rafťáky varovali, že tím, že se rozhodnete jet na tom velkém stabilním raftu, není jisté, že se nemůžete cvaknout! Nezkušení rafťáci často situaci podceňují, protože získají falešný pocit bezpečí z velikosti loďi a nevěnují se nebezpečným místům na řece.

Často se stane, že pokud vodáci sjedou na raftu nějkterý nebezpečný jez, získají pak pocit, že na té oranžové obludě už sjedou cokoli. Na to bacha, to nemusí být vždycky pravda! I když je raft hodně stabilní, nikdy situaci nepodceňujte, vždycky je lepší před obtížným úsekem z raftu vystoupit a situaci si prohlédnout.

Jak nafouknout a vyfouknout raft

Nemusíte se ničeho bát, v půjčovně lodí SAMBA dostanete raft už nafouknutý. Pokud jedete na víc dní, přidáváme k raftům zároveň pumpu, kterou lze raft ručně dofouknout v případě, že by bylo potřeba. Vlivem sluníčka se totiž vzduch ve válcích rozpíná a pokud byste raft nechávali třeba přes oběd na sluníčku, je třeba jej trochu ufouknout, aby nepraskl. To snadno zvládnete slabým přidržením červené hlavičky ventilu. Po obědě opět raft dofouknete a můžete vesele pokračovat v plavbě.

Vzduch ve válcích tedy reaguje na teplotu a tomu upravuje svůj objem. Pokud je tedy třeba v rozpáleném dni na břehu raft plně nafouknutý a pak ho hodíte do studené vody, tlak ve válcích se zmenší a je možné, že raft bude potřebovat trochu přifouknout.

Půjčené rafty a nafukovací kánoe vracejte nafouknuté! Pokud by byla v raftu díra, takto to zjistíme a než půjčíme raft dalším vodákům, zvládneme to opravit. Pokud vznikne při vaší plavbě díra v lodi třeba prodřením (tedy ne vlastním přičiněním, nebo naschvál), prosím, řekněte to půjčovňákovi při přebírání vybavení. Nic vás to stát nebude a pomůžete tím rychlé opravě a tím i dalším vodákům.

Pokud se chcete dozvědět o raftu Colorado víc, přečtěte se informace od výrobce.