Půjčovna lodí SAMBA

Informace pro vodáky, kteří se o Půjčovně lodí SAMBA chtějí dovědět více...

Chci OBJEDNAT lodě:

Objednat lodě na Sázavu

Objednat lodě na Otavu

Objednat lodě na Lužnici

Objednat lodě na Ohři

Objednat lodě na Moravu

Povídání o řece SázavěVýhled z řeky na Zbořený Kostelec.

Jaká je Sázava z pohledu vodákova? Začněme tím, že dlouhá. Od soutoku až po rybník Velké Dářko, kde se momentálně uvádí její pramen, měří 218,2 km. Z toho 208 kilometrů je sjízných na sportovní lodi. Za dobrého vodního stavu (především na jaře) bývá sjízdná od Žďárku nad Sázavou (208 ř.km*). Nejčastěji se splouvá úsek mezi Ledčí n. Sázavou (128,8 ř.km) a Pikovicemi pod Medníkem (3,3 ř.km). Mezi Pikovicemi a soutokem s Vltavou se nachází vodní nádrž Vranné.

Nad Ledčí je ještě jeden oblíbený úsek vodáků - Stvořidla. Od Smrčné jsou na délce 4 km v korytě řeky velké balvany a za vyšší vody se mezi nimi dá proplout - tvoří krásné peřeje, známé právě jako Stvořidla. Dalším peřejnatým kouskem Sázavy je ten poslední, z Týnce nad Sázavou do Pikovic. Zde vznikly jedny z prvních trampských osad v Česku a vodáci a jiní trampové to tu mají velmi oblíbené. Jinak je Sázava po většinu času řekou klidnou, zaklesnutou v lesnatém údolí a přehrazenou velkým počtem jezů. Velká část jezů je sjízdná, což vodáka těší, protože si za prvé užije sjezd, a za druhé nemusí přetahovat loď po břehu.

Okolí řeky je lemováno lesy, loukami, skalami, malými chatičkovými osadami, kempy, hospůdkami, malými vesničkami i většími městy. Pro milce kultury nabízí hrady či zámky v Ledči, Zruči n. Sázavou, Kácově, Českém Šternberku, zříceniny u Chřenovic a Zbořený Kostelec, muzeum vodáctví ve Zruči, klášter a sklářskou huť v Sázavě a další zajímavosti.

* ř.km je zkratka pro říční kilometr a znamená délku řeky od soutoku k uvedenému místu. Říční kilometry se počítají vždy od soutoku. Jedním z důvodů je to, že pramen se v průběhu času může měnit.